Kozmetik, Cosmeceutical Ürünler ve yeni nesil kozmetikler( PlantStem Cell Technology)

Kozmetik, Cosmeceutical Ürünler ve yeni nesil kozmetikler( PlantStem Cell Technology)

Kozmetik, Cosmeceutical Ürünler ve yeni nesil kozmetikler (PlantStem Cell Technology)

Kozmetik kullanımı, bilindiği üzere kadınların bakımlı ve güzel görünmek adına en sık başvurduğu yöntemlerden biridir. Neredeyse her gün tüketicinin istek ve ihtiyaçlarına uygun yeni ürünler kullanıma sunulmakta.

Yaşlanma etkilerini geciktirmek, genç ve sağlıklı görünmek insanların vazgeçilmez bir arzusu. Cilt, sağlığın aynasıdır; hayat boyu pürüzsüz, lekesiz, kırışıksız ve sağlıklı bir cilt istenir. Kadınların bakımlı ve güzel olma istekleri kozmetiklere olan ilgiyi her geçen gün artırıyor. Bu konudaki yoğun talep, kozmetik araştırmacı ve üreticilerini cildin istek ve ihtiyaçlarına uygun yeni hammadde ve teknikleri geliştirmeye yöneltti.


KOZMETİKLERİN AMACI

Genel olarak kozmetik ürünler insan vücudunun epiderme, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.


Dermokozmetik (Cosmeceutical) tanımı ilk kez 1946 yılında FDA (FoodandDrug Administration -Amerikan Gıda ve ilaç Dairesi) tarafından tedavi edici özellikleri olmayan fakat klasik kozmetiklerden farklı yapıdaki bazı ürünleri tanımlamak için kullanıldı. Kozmesötik terimi tam anlamıyla “İstenilen kozmetik sonuca fizyolojik etki ile ulaşan, deri ve deriye bağlı oluşumların yapı ve fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyen, biyolojik aktivitesi olduğu iddia edilen madde ve ürünler”

olarak tanımlanabilir. Bu özellikleri ile dermo kozmetikler ne kozmetik, ne de tedavi edici bir ilaçtır. İkisinin arasında bir etkiye sahiptirler.


Amerika’da “Kozmesötik”ya da “Cosmeceutical”terimi kullanılırken, Avrupa’da ve ülkemizde “Dermokozmetik” tabiri daha yaygın olarak kullanılır. Bu ürünler ülkemizde ve birçok dünya ülkesinde reçetesiz olarak satılabilmektedir.


Kozmetikler estetik etkilere sahipken, dermokozmetikler kalıcı etkilere de sahiptirler. Bu etkileri sağlayan faktör, dermokozmetiklerin bünyesinde bulunan ve hücre yapısına dahil olan, hücre fonksiyonlarını geliştiren, nemlendiriciler, aminoasitler, peptidler, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller gibi aktif bileşenler ve bu bileşenlerin cilt altına hızlı penetre olmasını sağlayan özel taşıyıcı sistemlerdir. Yukarıda sayılan her sınıfta bugüne kadar farklı bileşenler geliştirilmiş

olup, dermokozmetik markalarının etkileri arasındaki farkı doğuran faktörler; bu bileşenlerin sağlandığı kaynağın ve elde edilme yöntemlerinin kalitesi, bu bileşenlerin ideal bir kompozisyona sahip oluşu, markaya özgü özel kompleksler ile üretim süreçleridir ve bu parametreler sonuç üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptirler.


Türkiye’de hızla büyüyen ve cirosu 2 milyar doları bulan kozmetik sektörünün yaklaşık 900 milyon dolarını dermo-kozmetik ürünler oluşturuyor. Dermokozmetik sektörü şu an tüm dünyada çok hızlı büyüyen bir sektör olarak dikkat çekiyor. Bütün firmalar bu alanda çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyorlar ve her geçen gün yeni nesil kozmetik ürünler ve özel taşıyıcı sistemler konusunda yeni gelişmeler sağlanıyor.


Yeni Nesil Kozmetikler

A. Gelişmiş Emülsiyon Sistemleri (Mikro-nano emülsiyonlar, çoklu emülsiyonlar w/o/w)

B. Veziküler Sistemler (Lipozomlar, Niozomlar, Transferozomlar, Katezomlar, Ultrazomlar, Etozomlar, Fitozomlar) Lipozomlar(Fosfatidilkolin grubunu epidermisin alt kısımlarına taşıyabildikleri için, cildin yenilenmesinde etkili olurlar. Amfifilik yapıdadırlar. Lipofilik ve hidrofilik aktifleri taşıyabilirler) Niozomlar (Non iyonik surfaktan veziküller) Transferozomlar (Fosfolipid + tek zincirli yüzey aktifler) Katezomlar (Kuaterneramin yağ asit ve tuzları) Etozomlar (Fosfolipid +Etanol) Fitozomlar (Lipofilik bitkisel aktif maddeler+ fosfolipidler. Soya lesitini ve doğal bitkisel ilaçları moleküler düzeyde kompleks oluşturan taşıyıcı sistemler)

C. Partiküler Sistemler (Mikrokapsüller, nano kapsüller, Katı LipidNanopartiküller-SLN/Solid LipidNanoparticle)

D. Diğer sistemler (Kitozan ve Siklodekstrin taşıyıcı sistemler)

E. Ve son olarak da dünyada yeni trend olanKök hücre teknolojisi (stem cell technology)