KOZMETİK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KOZMETİK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KOZMETİK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 Kozmetik ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımına dair açıklamalara veya üretici tarafından sağlanan bilgiler dikkate alınarak önerilen kullanım şartlarına göre uygulandığında, insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekiyor. İyi muhafaza edilemeyen kozmetik ürünler kısa zamanda bozulur ve etkinliklerini kaybeder. Bu ürünler cildimize fayda sağlayamayacağı gibi zarar da verebilirler.


ORGANİK VE DOĞAL KOZMETİK ÜRÜNLERİN BİLEŞİMİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR 

Formülasyon yardımcı maddeleri olan koruyucular ve doğal kaynaklı sentetik modifiye maddeler hariç yalnızca doğal kaynaklı madde veya karışımlar kullanılabilir. Kozmetik ürünlerde kullanılan bitkisel, hayvansal veya mineral bileşenler, insan sağlığına zarar verecek kısım, safsızlık ve bulaşanları içermemeli. Esanslar, antioksidanlar, sentetik yağlar (silikon yağları), etoksillenmiş ham maddeler, UV filtreleri gibi sentetik maddeler veya karışımların (mikro veya nanopartiküller dahil) kullanılması önerilmiyor. Genetiği değiştirilmiş mikroorganizmalardan (GDO) elde edilen ürün bileşenleri kullanılamaz. Doğal ve organik bitmiş kozmetik ürünler, kozmetik ürün bileşenleri veya karışımlarının sterilizasyon amacıyla iyonize radyasyona (radyoaktif radyasyon, x-ışını radyasyonu) maruz kalmaması tavsiye ediliyor. Organik ve doğal kozmetik üründe sentetik esansiyel yağlar veya kimyasal olarak modifiye edilmiş doğal maddelerin parfümlerde ve aromatik bileşimlerde kullanılmaları önerilmiyor. Kozmetik ürünlerin etiket ve tanıtım materyallerinde ürünün “% 100 doğal” veya “% 100 organik” olduğunu belirten ifade ve görseller gerekli ve yeterli koşullar belgelerle sağlanmadıkça kullanılmamalıdır. Kozmetik ürünün, içindekiler listesinde hangi bileşenlerin organik olduğu belirtilmelidir. Organik Kozmetik ve Doğal Kozmetik sertifikaları sadece bu konuda lisanslı kuruluşlar tarafından veriliyor.


BUNLARA DİKKAT 

Kozmetikler satın alınırken imal/son kullanma tarihi kontrol edilmeli ve kullanım süresi azalmış ürünler alınmamalıdır. Bozulmuş olan ürünün kokusu, kıvamı, rengi değişir. Su ve yağ şeklinde fazlarına ayrılmış halde görülür. Aldığınız ürünün üzerinde muhafaza önerileri vardır. “Güneşten koruyunuz, soğukta veya oda ısısında saklayınız” gibi. Bu önerilere uyulması gereklidir. Ürünün içinde bakteri ürememesi için ürün parmakla değil spatula/aplikatör ile alınmalı kapak içine temas edilmemelidir. - Ambalajından çıkarılmadan saklanan ürünler daha iyi korunur. - Ürünler aşırı sıcaktan, soğuktan ve nemden korunmalıdır. - Küçük boy ürünler tercih edilmelidir. - Ürüne başka ürünler veya su ilave edilmemelidir. - Ambalajı açılmış ürünler satın alınmamalıdır.

Kaynak: Prof. Dr. Murat KARTAL